I Gminny Konkurs Mały Powała 2017/18
I Gminny Konkurs „Mały Powała”
Postać Mikołaja Powały jest doskonale znana mieszkańcom gminy Zakrzew. Wspominany w annałach, sportretowany przez Henryk Sienkiewicza a rozsławiony dzięki inicjatywie Wójta Gminy Zakrzew ten znakomity rycerz utrwala się w naszej świadomości, jako postać szczególna, uosobienie rycerskich cnót – honoru, miłości i oddania dla ojczyzny, wiary i odwagi. Owe przymioty i rycerska sława wpłynęły na wybranie Mikołaja Powały, jego życia i działalności, na temat przewodni I Gminnego Konkursu „Mały Powała”, którego organizatorem była Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Woli Taczowskiej.
Szkoła nowoczesna to taka, który potrafi czerpać z historii, z dorobku minionych pokoleń, a wiedzę ową przenosić na współczesne realia pracy z uczniami. Organizatorom przyświecała idea, by postać historyczna, niegdyś mieszkająca nieopodal placówki, stała się wzorem i inspiracją dla młodzieży szkolnej. A ponieważ uczniowie przejawiają aktywność w różnych dziedzinach, toteż konkurs został przeprowadzony w czterech kategoriach: plastycznej, historycznej, literackiej i sportowej. Honorowy patronat nad naszą inicjatywą objął Wójt Gminy Zakrzew- Sławomir Białkowski.
Bogata oferta konkursowa została skierowana do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych z gminy Zakrzew. Zadaniem uczestników kategorii literackiej było zredagowanie pracy na jeden, z trzech podanych tematów. Młodzież mogła pochwalić się własnym kunsztem poetyckim albo umiejętnościami redagowania listów: do Mikołaja Powały z Taczowa lub patrona honorowego konkursu. Licznie nadesłane prace recenzował i oceniał przewodniczący składu komisji jury – Wojciech Krupa, pisarz, związany z naszym regionem propagator wiedzy o Mikołaju Powale. Artysta podkreślał, że poziom prac konkursowych jest bardzo wysoki i w niejednym uczestniku tkwią pisarskie predyspozycje. Laureatką kategorii literackiej konkursu została Natalia Hanke, uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej w Bielisze, autorka wiersza pt.: Bohater Ziemi Taczewskiej. Drugie miejsce ex aequo zajęła reprezentantka Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Woli Taczowskiej – uczennica klasy VI – Aleksandra Porczek oraz Zuzanna Drabik – uczennica klasy VI z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Dąbrówce Podłężnej. Trzecie miejsce otrzymał Tobiasz Gorzewski, reprezentujący PSP w Bielisze, uczeń klasy VI. Organizatorka kategorii literackiej, pani Małgorzata Porczek, postanowiła przyznać również wyróżnienie, które zostało wręczone uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Zakrzewie – Bartłomiejowi Rychlickiemu.
Uczestnicy kategorii plastycznej konkursu mieli za zadanie wykonać, w wybranej przez siebie technice, pracy, dla których inspiracją winny się stać wydarzenia związane z postacią Powały z Taczowa, słynnymi średniowiecznymi bitwami czy kulturą rycerską. Prace uczniów oceniała pani Anna Krasińska – bibliotekarka, artystka, pasjonująca się malarstwem pejzażowym i portretowym oraz organizatorka kategorii plastycznej – pani Alicja Jaworska. Komisja jury najwyżej oceniała pracę Igora Matraszka- ucznia PSP w Bielisze. Drugie miejsce otrzymał Bartłomiej Krzyżanowski, uczeń PSP w Bielisze. Trzecie miejsce otrzymała praca wykonana przez uczennicę PSP im. Jana Pawła II w Woli Taczowskiej- Julię Waniek. Komisja jury przyznała również wyróżnienie dla Huberta Ofiary, ucznia PSP im. Jana Kochanowskiego w Zakrzewie.
Na uczestników kategorii historycznej czekały zmagania z testem wiedzy o postaci Powały z Taczowa. Dodatkowo należało wykazać się znajomością Parku Historycznego „Rycerze Bogurodzicy”, mieszczącego się w centrum wsi Taczów, a powstałego z inicjatywy Wójta Gminy Zakrzew. Największą wiedzą z tego zakresu tematycznego wykazali się reprezentacji PSP im. Jana Pawła II w Woli Taczowskiej, uczniowie klasy VII: I miejsce zajęła Paulina Orzechowska, II miejsce – Oliwia Katus, III Kamil Majewski. Organizatorka, pani Anna Durasiewicz postanowiła przyznać również wyróżnienie dla reprezentanta PSP w Bielisze- Bartłomieja Krzyżanowskiego.
Turniej sportowy polegał na wykonaniu zaplanowanych konkurencji: np. żonglerka, rzut piłką lekarską przez drużyny, reprezentujące szkoły. Nad przebiegiem konkurencji czuwała organizatorka, pani Urszula Durlak. Wysportowana młodzież udowodniła, że siła i sprawność fizyczna, jaka była domeną Mikołaja Powały, również im nie jest obca. Zwyciężali reprezentanci PSP im. Orła Białego w Dąbrówce Podłężnej, drugie miejsce ex aequo zajęły drużyny z PSP im. Jana Pawła II w Woli Taczowskiej oraz PSP w Bielisze.
Dla uczestników przygotowaliśmy prezentację multimedialną o średniowiecznym rycerstwie, galerię prac konkursowych oraz słodki poczęstunek.
Mnogość kategorii konkursowych pozwoliła na popularyzację wśród uczestników wiedzy o Mikołaju Powale z Taczowa. Bez wątpienia licznie przybyli uczestnicy poczuli więź z regionem, który łączy tradycję i nowoczesność, a ogniwem spajającym, pozwalającym poczuć oddech historii jest rycerz Mikołaj Powała.
Serdecznie gratulujemy uczestnikom. Mamy nadzieję, że równie licznie zaszczycicie nas swoją obecnością za rok.