- Statut
- Program wychowawczo-profilaktyczny
- Plan Pracy PSP im. Jana Pawła II w Woli Taczowskiej
- PROCEDURY W SYTUACJACH KRYZYSOWYCH
- Rgulaminy korzystania z sali gimnastycznej
- Regulamin stołówki szkolnej
- Regulamin korzystania z szatni
- Regulamin pracowni w czasie pandemii
- Regulamin Szkolnego Koła Caritas
- Procedury na wypadek stwierdzenia podejrzenia zakażeniem koronawirusem lub choroby COVID-19 w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Woli Taczowskiej
- Procedury postępowania z dzieckiem przewlekle chorym.
- Procedury bezpieczeństwa Covid-19
- Regulamin korzystania z izolatki
- REGULAMIN PRZEBYWANIA I KORZYSTANIA Z SALI KOMPUTEROWEJ NA CZAS PANDEMII COVID - 19
- Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla szkół w dobie pandemii
Program wychowawczo-profilaktyczny
Program wychowawczo – profilaktyczny w PSP im. Jana Pawła II w Woli Taczowskiej
na lata 2023/2024
Nauczyciele szkoły PSP im. Jana Pawła II w Woli Taczowskiej budują z uczniami relacje oparte na zaufaniu, prowadzą rozmowę ucząc nawiązywania serdecznego kontaktu, sympatii, szacunku i tolerancji. Kształtują jednostki twórcze, kreatywne, zdolne do sterowania własnym rozwojem w szkole i poza nią. Nauczyciele pomagają uczniom lepiej rozumieć otaczający świat i zasadność własnych postaw, rozwijają umiejętności komunikacyjne, które umożliwiają dialog z innymi, wspierają rozwój indywidualny i społeczny ucznia, wskazują jak i gdzie szukać sposobów radzenia sobie z zagrożeniami związanymi zarówno z poszukiwaniem własnej tożsamości, jak i wzorcami do naśladowania.
PODSTAWA PRAWNA
- Ustawa z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 900).
- Ustawa z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (tekst jedn.: tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 172).
- Ustawa z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 165 ze zm.).
- Ustawa z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 700).
- Ustawa z 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich (Dz.U. z 2022 r. poz. 1700 ze zm.).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1604).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 18 sierpnia 2015 r. w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1449).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz.U. z 2017 r. poz. 356 ze zm.).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 30 stycznia 2018 r. w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia (Dz.U. z 2018 r. poz. 467 ze zm.).
- Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 13 lipca 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy (Dz.U. z 2023 r. po. 1367) – zmiana w zakresie § 13 (dot. modyfikacji programu wychowawczo-profilaktycznego).
- Ustawa z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich (Dz. U. z 2022r., poz. 1700).
- Priorytety Ministra Edukacji Narodowej na rok szkolny 2023/2024.
- Koncepcja Pracy Szkoły oraz Statut Szkoły (ewaluowane na bieżąco zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej).
- Szkolny Zestaw Programów Nauczania.
I WSTĘP
Program wychowawczo - profilaktyczny realizowany w PSP im. Jana Pawła II w Woli Taczowskiej opiera się na wartościach wynikających z przyjętego planu pracy szkoły. Treści szkolnego programu wychowawczo – profilaktycznego są spójne ze statutem szkoły. Istotą działań wychowawczych i profilaktycznych szkoły jest współpraca całej społeczności szkolnej oparta na założeniu, że wychowanie jest zadaniem realizowanym w rodzinie i w szkole, która w swojej działalności musi uwzględniać zarówno wolę rodziców jak priorytety edukacyjne państwa. Wychowanie rozumiane jest jako wspieranie uczniów w rozwoju ku pełnej dojrzałości sferze fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, duchowej i społecznej. Proces wychowania jest wzmacniany i uzupełniany poprzez działania z zakresu profilaktyki problemów dzieci i młodzieży.
Program wychowawczo - profilaktyczny szkoły tworzy spójną całość ze szkolnym zestawem programów nauczania i uwzględnia wymagania opisane w podstawie programowej.
Szkolny program wychowawczo – profilaktyczny został opracowany na podstawie obowiązujących aktów prawnych, dotychczasowych doświadczeń, wyników ewaluacji wewnętrznej, wniosków z obserwacji nauczycieli, dokumentacji pedagogicznej, analizy wyników ankiet przeprowadzonych wśród rodziców, uczniów i nauczycieli. Szczegółowej analizie została poddana frekwencja uczniów na zajęciach szkolnych oraz sytuacje problemowe powstałe w szkole. Na podstawie diagnozy pedagogicznej został opracowany przez zespół nauczycieli program wychowawczo - profilaktyczny.
Program realizowany będzie przez wychowawców klas, podczas godzin z wychowawcą, pedagoga, psychologa, nauczycieli wszystkich przedmiotów oraz pozostałych pracowników szkoły we współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym. Obowiązkiem nauczycieli wychowawców i nauczycieli przedmiotów oraz specjalistów jest opracowanie planów wychowawczo-profilaktycznych klas na bazie szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły.
II MISJA i WIZJA PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ
IM. JANA PAWŁA II
MISJA
Założeniem programu Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Woli Taczowskiej jest wykształcenie i wychowanie młodego człowieka na miarę XXI wieku. Zapewniamy jego wszechstronny rozwój osobowy: umysłowy, emocjonalny i fizyczny. Jesteśmy po to, aby go uczyć i przygotowywać do zdobywania wiedzy w dalszych etapach edukacji.
WIZJA
Wychowujemy ucznia świadomego i odpowiedzialnego, posiadającego wiedzę i umiejętności konieczne do przyszłego funkcjonowania we współczesnym świecie, troszczącego się o swoje środowisko przyrodnicze, kierującego się ideałami Patrona Szkoły Jana Pawła II. Oferujemy naszym uczniom atrakcyjne zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne, dzięki, którym mogą oni zdobywać wiedzę oraz umiejętności umożliwiające im potencjalny sukces w dalszej edukacji. Wspieramy ducha partnerstwa we współdziałaniu środowiska życia i edukacji dzieci, a więc domu, szkoły i społeczności lokalnej.
Nasze motto:
„Wy, młodzi, jesteście przyszłością i nadzieją tego świata..”
NASZA SZKOŁA BĘDZIE:
- Bezpieczna, wolna od patologii, przemocy, zagrożeń.
- Sprzyjająca pełnemu rozwojowi ucznia na miarę jego możliwości.
- Promująca wychowanie prozdrowotne i edukację ekologiczną.
- Higienę psychiczną dzieci, tworząca przyjazny klimat, chroniąca nauczycieli przed nerwicą i wypaleniem zawodowym.
- Przygotowująca do kształcenia na wyższym etapie edukacji – dająca uczniom umiejętność samodzielnego ucznia się, ufność we własne siły, zaradność w trudnych sytuacjach, orientację w środowisku społecznym i przyrodniczym, umiejętność współżycia w grupie oraz korzystania z nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych.
- Otwarta – urządzająca imprezy środowiskowe, udostępniająca dzieciom i ich rodzicom boisko szkolne, pracownię komputerową lub inne sale oraz organizująca działalność pozalekcyjną.
- Wychowującą do demokracji, przestrzegania praw dziecka i ucznia, wrażliwa na opinie uczniów i rodziców, posiadająca radę pedagogiczną podejmującą ważne decyzje wspólnie z dyrektorem szkoły, ucząca zasad budowania dobrej wspólnoty.
- Wprowadzająca w świat uniwersalnych ludzkich wartości opartych na chrześcijańskich zasadach etycznych, zachęcająca do uczestnictwa w kulturze i sztuce.
- Twórcza, innowacyjna, ucząca się i rozwijająca, tworząca możliwości rozwijania talentów i zdolności uczniów.
- Wzmacniająca poczucie tożsamości indywidualnej, kulturowej, narodowej, regionalnej.
- Rozwijająca kompetencje, takie jak: kreatywność, innowacyjności i przedsiębiorczość, umiejętność krytycznego i logicznego myślenia, rozumowania, argumentowania i wnioskowania.
- Kształtująca postawę szacunku do środowiska przyrodniczego.
- Posiadająca dobrą, nowoczesną bazę dydaktyczną i odpowiednie wyposażenie.
III. SYLWETKA ABSOLWENTA
Dążeniem PSP im. Jana Pawła II w Woli Taczowskiej jest przygotowanie uczniów do efektywnego funkcjonowania w życiu społecznym oraz podejmowania samodzielnych decyzji w poczuciu odpowiedzialności za własny rozwój. Absolwent nasze szkoły będzie:
- znał swoje mocne i słabe strony i potrafił nad nimi pracować;
- potrafił zastosować poznaną wiedzę w praktyce;
- potrafił dokonywać właściwych, społecznie akceptowalnych wyborów;
- umiał porozumiewać się z innymi;
- znał i stosował normy dobrego zachowania;
- dbał o swoje zdrowie i otoczenie;
- szanował dziedzictwo kulturowe;
- dążył do osiągnięcia sukcesu;
- przygotowany do następnego etapu nauki.
IV. DZIAŁANIA WYCHOWAWCZO – PROFILAKTYCZNE SZKOŁY
Działania wychowawcze:
- wspomaganie rozwoju ucznia w sferze emocjonalnej, społecznej i twórczej,
- przygotowanie uczniów do prawidłowego funkcjonowania w grupie społecznej (szkole, klasie),
- wzbudzanie poczucia przynależności do grupy,
- rozbudzanie poczucia własnej wartości, wiary we własne siły i możliwości,
- budowanie poczucia tożsamości regionalnej i narodowej,
- przeciwdziałanie przemocy, agresji i uzależnieniom,
- przeciwdziałanie pojawianiu się zachowań ryzykownych,
- troska o szeroko pojęte bezpieczeństwo, podopiecznych, nauczycieli i rodziców,
- respektowanie norm społecznych, diagnozowanie i monitorowanie zachowań uczniów,
- wspomaganie wychowawczej roli rodziny poprzez pomoc w kształtowaniu u wychowanków i uczniów stałych sprawności w czynieniu dobra,
- motywowanie i wspieranie uczniów do rozwijania aktywności fizycznej,
- wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w internecie,
- rozwijanie umiejętności uczniów z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu “Laboratoria przyszłości”
- kształtowanie postaw ukierunkowanych na dobro i piękno, uzdalniających do odpowiedzialnych decyzji.
Działania profilaktyczne:
- zapoznanie z normami zachowania w szkole,
- znajomość zasad ruchu drogowego – bezpieczeństwo drodze do szkoły,
- promowanie zdrowego stylu życia,
- kształtowanie nawyków prozdrowotnych,
- rozpoznawanie sytuacji i zachowań ryzykownych, w tym korzystanie ze środków psychoaktywnych (lekarstw bez wskazań lekarza, papierosów, narkotyków i alkoholu),
- eliminowanie z życia szkolnego agresji i przemocy rówieśniczej,
- niebezpieczeństwa związane z nadużywaniem komputera, Internetu, telefonów komórkowych , telewizji i fal elektromagnetycznych,
- wzmacnianie poczucia własnej wartości, podkreślanie pozytywnych doświadczeń życiowych, pomagających uczniom kształtować pozytywną tożsamość,
- uczenie sposobów wyrażania własnych emocji i radzenia sobie ze stresem,
- wykorzystanie w procesach edukacyjnych narzędzi i zasobów cyfrowych oraz metod kształcenia na odległość,
- bezpieczne i efektywne korzystanie z technologii cyfrowych,
- zapewnienie wysokiej jakości kształcenia oraz wsparcia psychologiczno – pedagogicznego wszystkim uczniom z uwzględnieniem zróżnicowania ich potrzeb rozwojowych i edukacyjnych,
- wspomaganie roli rodziny, m.in. przez właściwą organizację zajęć edukacyjnych wychowanie do życia w rodzinie,
- realizowanie działań na rzecz szerszego udostępnienia kanonu edukacji klasycznej,
- poznawanie dziedzictwa cywilizacyjnego Europy,
- realizowanie działań wychowawczych przybliżających dorobek kulturowy Polski na tle europejskim,
- zapewnienie wysokiej jakości edukacji patriotycznej, nauczania historii oraz poznawania polskiej kultury, w tym osiągnięć duchowych i materialnych,
- rozwijanie umiejętności zawodowych w edukacji formalnej i pozaformalnej,
- wzmocnienie edukacji ekologicznej wśród uczniów. Rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne,
- kształtowanie krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie i mediach społecznościowych,
- wzmacnianie w zespołach klasowych działań na rzecz poprawy relacji koleżeńskich,
- udzielanie pomocy, wspieranie dzieci i młodzieży mających niską samoocenę,
- wzmocnienie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
V. CELE PROGRAMU
- Kształtowanie poczucia tożsamości narodowej, przynależności do społeczności szkolnej, lokalnej i regionalnej, świadomości swoich praw i obowiązków. Zaznajamianie z zagrożeniami bezpieczeństwa i zdrowia oraz uczenie prawidłowej reakcji na te zagrożenia.
- Kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania, efektywnej współpracy, komunikowania się z rówieśnikami i dorosłymi. Wdrażanie do życia w społeczności szkolnej i w grupie rówieśniczej.
- Wspieranie rozwoju intelektualnego, przygotowanie do odbioru dóbr kultury i sztuki, szanowanie dorobku narodowego przy jednoczesnym otwarciu się na wartości europejskie. Zapobieganie zachowaniom agresywnym.
- Kształtowanie właściwych nawyków higienicznych, zdrowotnych oraz zdrowia psychicznego, umiejętności dokonywania wyboru zachowań chroniących zdrowie własne i innych ludzi, propagowanie zdrowego stylu życia.
- Wspomaganie, w miarę posiadanych zasobów wszechstronnego i harmonijnego rozwoju ucznia, z uwzględnieniem jego indywidualnej sytuacji. Zapewnienie mu bezpieczeństwa fizycznego, psychicznego i emocjonalnego. Wspieranie ucznia w procesie nabywania wiedzy, sprawności, postaw i nawyków, umiejętności zawodowych które zapewniają mu przygotowanie do racjonalnego i godnego życia.
- Kształtowanie właściwych postaw ekologicznych. Rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne.
- Integrowanie i wspomaganie nauki osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi podlegającymi obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw.
Cele szczegółowe programu wynikają z diagnozy przeprowadzonej w szkole. Są odniesieniem do poszczególnych sfer rozwoju, które pozwolą harmonijnie oddziaływać na rozwój uczniów w poszczególnych obszarach:
Obszary oddziaływań programu wychowawczo- profilaktycznego
- Obszar rozwoju społecznego - kształtowanie postaw i relacji.
- Obszar rozwoju moralnego - kształtowanie świadomości narodowej.
- Obszar rozwoju fizycznego - edukacja zdrowotna.
- Obszar rozwoju psychicznego - wartości, normy, wzory zachowań, kultura.
- Obszar rozwoju emocjonalnego - kształtowanie pozytywnego obrazu własnej osoby
- Obszar rozwoju intelektualnego - rozwijanie możliwości, uzdolnień i zainteresowań.
- Profilaktyka zachowań ryzykownych - bezpieczeństwo.
VI. STRUKTURA ODDZIAŁYWAŃ WYCHOWAWCZYCH
Dyrektor szkoły:
- stwarza warunki do realizacji procesu wychowawczego w szkole,
- sprawuje opiekę nad uczniami oraz stwarza warunki harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działania prozdrowotne, dba o prawidłowy poziom pracy wychowawczej i opiekuńczej szkoły,
- inspiruje nauczycieli do poprawy istniejących lub wdrożenia nowych rozwiązań w procesie kształcenia, przy zastosowaniu innowacyjnych działań programowych, organizacyjnych lub metodycznych, których celem jest rozwijanie kompetencji uczniów,
- stwarza warunki do działania w szkole: wolontariatu, stowarzyszeń i innych organizacji,
- współpracuje z zespołem wychowawców oraz samorządem uczniowskim, wspomaga nauczycieli w realizacji zadań,
- czuwa nad realizowaniem przez uczniów obowiązku szkolnego,
- nadzoruje zgodność działania szkoły ze statutem, w tym dba o przestrzeganie zasad oceniania, praw uczniów, kompetencji organów szkoły,
- nadzoruje realizację szkolnego programu wychowawczo- profilaktycznego.
Rada Pedagogiczna:
- uczestniczy w diagnozowaniu pracy wychowawczej szkoły i potrzeb w zakresie działań profilaktycznych,
- opracowuje projekt programu wychowawczo- profilaktycznego i uchwala go w porozumieniu z radą rodziców,
- opracowuje i zatwierdza dokumenty i procedury postępowania nauczycieli w sytuacjach zagrożenia młodzieży demoralizacją i przestępczością,
- uczestniczy w realizacji szkolnego programu wychowawczo -profilaktycznego,
- uczestniczy w ewaluacji szkolnego programu wychowawczo - profilaktycznego.
Nauczyciele:
- współpracują z wychowawcami klas w zakresie realizacji zadań wychowawczych, uczestniczą w realizacji szkolnego programu wychowawczo- profilaktycznego,
- reagują na obecność w szkole osób obcych, które swoim zachowaniem stwarzają zagrożenia dla ucznia,
- reagują na przejawy agresji, niedostosowania społecznego i uzależnień uczniów,
- przestrzegają procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia młodzieży demoralizacją i przestępczością,
- udzielają uczniom pomocy w przezwyciężaniu niepowodzeń szkolnych,
- kształcą i wychowują uczniów w duchu patriotyzmu i demokracji,
- rozmawiają z uczniami i rodzicami o zachowaniu i frekwencji oraz postępach w nauce na swoich zajęciach,
- wspierają zainteresowania i rozwój osobowy ucznia.
Wychowawcy klas:
- diagnozują sytuacją wychowawczą w klasie,
- rozpoznają indywidualne potrzeby uczniów,
- na podstawie dokonanego rozpoznania oraz celów i zadań określonych w szkolnym programie wychowawczo- profilaktycznym opracowują plan pracy wychowawczej dla klasy na dany rok szkolny,
- przygotowują sprawozdanie z realizacji planu pracy wychowawczej i wnioski do dalszej pracy,
- zapoznają uczniów swoich klas i ich rodziców z prawem wewnątrzszkolnym i obowiązującymi zwyczajami, tradycjami szkoły,
- są członkami zespołu wychowawców i wykonują zadania zlecone przez przewodniczącego zespołu,
- oceniają zachowanie uczniów swojej klasy zgodnie z obowiązującymi w szkole procedurami,
- współpracują z innymi nauczycielami uczącymi w klasie, rodzicami oraz specjalistami pracującymi z uczniami o specjalnych potrzebach,
- wspierają uczniów potrzebujących pomocy, znajdujących się w trudnej sytuacji,
- dbają o dobre relacje uczniów w klasie,
- podejmują działania profilaktyczne w celu przeciwdziałania niewłaściwym zachowaniom podopiecznych,
- współpracują z sądem, policją, innymi osobami i instytucjami działającymi na rzecz młodzieży,
- podejmują działania w zakresie poszerzania kompetencji wychowawczych.
- promują zdrowy styl życia i wartościowe formy spędzania wolnego czasu.
Rodzice:
- mają prawo do wychowania zgodnie z własnymi przekonaniami religijnymi i moralnymi, jeśli nie są one w sprzeczności z prawami dziecka,
- znają i akceptują i współtworzą program wychowawczy,
- uczestniczą w diagnozowaniu pracy wychowawczej szkoły,
- uczestniczą w wywiadówkach organizowanych przez szkołę,
- zasięgają informacji na temat swoich dzieci w szkole,
- wspierają dziecko we wszystkich jego poczynaniach i zapewniają mu poczucie bezpieczeństwa,
- wspierają wychowawców i nauczycieli w podejmowanych przez nich działaniach,
- aktywnie uczestniczą w życiu szkoły,
- dbają o właściwą formę spędzania czasu wolnego przez dzieci (np. czuwają nad bezpiecznym korzystaniem z Internetu)
- rada rodziców uchwala w porozumieniu z radą pedagogiczną program wychowawczo- profilaktyczny szkoły,
- zdobywają wiedzę na temat potrzeb dzieci, zagrożeń wieku dojrzewania i sposobów przeciwdziałania przemocy,
- aktywnie współpracują ze szkołą, dzieląc odpowiedzialność za podejmowane wspólnie oddziaływania profilaktyczno – wychowawcze i opiekuńcze,
- stanowią wzór osobowy – model dla dziecka.
Samorząd Uczniowski:
- jest inspiratorem i organizatorem życia kulturalnego uczniów szkoły, działalności oświatowej, sportowej oraz rozrywkowej zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami organizacyjnymi w porozumieniu z dyrektorem,
- uczestniczy w diagnozowaniu sytuacji wychowawczej szkoły,
- współpracuje z zespołem wychowawców i rada pedagogiczną,
- prowadzi akcje pomocy dla potrzebujących kolegów,
- reprezentuje postawy i potrzeby środowiska uczniowskiego,
- propaguje ideę samorządności oraz wychowania w demokracji,
- dba o dobre imię i honor szkoły oraz wzbogaca jej tradycje, może podejmować działania z zakresu demokracji,
- propaguje zdrowy styl życia,
- zachęca uczniów do udziału w akcjach profilaktycznych,
- wykazuje troskę o zdrowie oraz bezpieczeństwo swoje i kolegów,
- zna akceptowane społeczne formy radzenia sobie (sprzyjające zdrowiu),
- umie odróżnić pożywienie od środków szkodliwych i trujących,
- dba o swoje zdrowie, higienę osobistą,
- zna wpływ środków uzależniających na organizm człowieka,
Organy wspierające realizację programu:
- Dyrektor szkoły
- Rada Rodziców Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Radomiu
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zakrzewie
- Powiatowa Komenda Policji w Zakrzewie
- Sanepid w Radomiu
W realizacji programu uczestniczyć będą:
- dzieci z oddziałów przedszkolnych
- uczniowie
- wychowawcy, pedagog, nauczyciele i inni pracownicy szkoły
- rodzice
- zaproszeni specjaliści
W ramach programu wychowawczo - profilaktycznego realizowane są:
- Program ,,Owoce w szkole”
- Program ,,Szklanka mleka”
- Program ,,Znajdź właściwe rozwiązanie”
- Program ,,Nie pal przy mnie proszę”
- Program ,,Trzymaj formę”
- Program ,,Czyste powietrze wokół nas”
- Akcja ,,Jesteś widoczny – jesteś bezpieczny”
- Akcja ,,Papierosy – nie dziękuję”
- Akcja ,,Jem 2 śniadanie”
- Ogólnopolski Projekt „Tydzień Uczniowskiej SuperMocy”
- Godziny Wychowawcze ze Światem – program PAH realizowany na godzinach do dyspozycji wychowawcy w klasie VI
- Program godzin wychowawczych „Ja w świecie emocji” – program Fundacji Uniwersytet Dzieci w Klasie realizowany na godzinach do dyspozycji wychowawcy w klasie VIII.
VII. DIAGNOZA ZAGROŻEŃ
PSP im. Jana Pawła II w Woli Taczowskiej każdego roku szkolnego przeprowadza diagnozę środowiska wychowawczego, analizuje potrzeby i zasoby. W celu urealnienia sytuacji wychowawczej w szkole,
a w efekcie profilaktycznej korzystamy z:- badań ankietowych skierowanych do rodziców, uczniów i nauczycieli na temat atmosfery w szkole oraz warunków organizacji nauki w niej
- spostrzeżeń wychowawców na temat zachowań problemowych w klasie
- ludzkich zasobów szkoły tj. kompetencji kadry kierowniczej, kompetencji zawodowych nauczycieli rozwijanych poprzez dodatkowe doskonalenie się oraz szkolnych realizatorów programów profilaktycznych oraz z kompetencji specjalistów spoza szkoły – współpracujących z nią, rodziców.
- W wyniku diagnozy i ewaluacji dotychczasowych programów wyłoniono następujące obszary problemowe:
- Kontynuowanie dotychczasowych programów profilaktycznych.
- Podejmowanie działań uwzględniających realizację kierunków polityki oświatowej na rok szkolny 2023/2024.
- Wskazywanie form pomocy osobom uzależnionym od Internetu zarówno uczniom jak i rodzicom, uwrażliwienie na skutki niewłaściwego korzystania z Internetu.
- Omawianie zagadnień na temat: Jak bezpiecznie poruszać się w sieci oraz krytyczna analiza informacji dostępnych w Internecie? Działania te należy prowadzić zarówno z dziećmi jak i rodzicami.
- W dalszym ciągu należy również prowadzić działania mające na celu integrację zespołów klasowych.
- Prowadzenie działań zapobiegających agresji fizycznej, słownej wśród uczniów poprzez działania profilaktyczne.
- Podejmowanie działań wychowawczych z uczniami związanych z organizacją i planowaniem swojej nauki.
- Prowadzić systematyczne działania pedagogizujące rodziców w celu podnoszenia efektywności kształcenia.
- Przeprowadzić w klasach diagnozę mającą na celu poznanie i rozwijanie pasji i zainteresowań uczniów.
- Przeprowadzić w klasach diagnozę mającą na celu poznanie potrzeb rozwojowych dzieci i młodzieży.
- Wskazywać, zachęcać i wspierać różne możliwości spędzania wolnego czasu przez uczniów.
- Kształtować u uczniów konstruktywne formy komunikacji z rówieśnikami.
Wyniki ankiet potwierdzają zasadność dotychczas zaplanowanych i podejmowanych działań w Programie Wychowawczo – Profilaktycznym naszej szkoły.
VIII. ZADANIA WYCHOWAWCZO PROFILAKTYCZNE ORAZ FORMY ICH REALIZACJI
Sfera społecznego rozwoju ucznia - kształtowanie postaw społecznych – relacje
Sfera
Zadania
Formy realizacji
Odpowiedzialni
Termin realizacji
s
p
o
ł
e
c
z
n
a
1.Kształtowanie właściwych relacji interpersonalnych między uczniami szkoły oraz dziećmi z przedszkola.
- Zajęcia integrujące w obrębie poszczególnych zespołów klasowych,
- Zapoznanie z procedurami postępowania w przypadku nie właściwych zachowań uczniów, konsekwencje.
Wychowawcy klas I-VIII,
Pedagog
IX-X oraz w miarę potrzeb
2. Poznanie przez uczniów, rodziców zagadnień związanych z prawami i obowiązkami w szkole.
- Zapoznanie rodziców z dokumentami obowiązującymi w szkole.
Wychowawcy nauczyciele
Wrzesień podczas pierwszego zebrania
3. Wdrażanie do poszanowania praw człowieka, ucznia, dziecka.
- Zapoznanie uczniów z fragmentami Konwencji Praw Dziecka w ramach godzin wychowawczych
- pogadanki
- Międzynarodowy Dzień Dyskryminacji (wykonanie gazetki)
Wychowawcyzespół ds. wychowania i profilaktyki
X – XI
4. Stwarzanie sytuacji umożliwiających lepszą komunikację.
- Spotkania okolicznościowe związane z uroczystościami i świętami szkolnymi.
Nauczyciele, wychowawcy
Wg harmonogramu
5. Kształtowanie właściwych postaw uczniów poprzez ukazywanie odpowiednich wzorców.
- Prezentowanie sylwetek wartościowych postaci i wielkich Polaków.
pedagog, wychowawcy, katecheta
IX -XII
6. Wzbudzanie poczucia wspólnoty szkolnej, zachęcanie do lepszego rozumienia i szanowania odmiennych poglądów.
-Imprezy szkolne, klasowe, wycieczki
Dyrektor, rodzice, nauczyciele, wychowawcy
Wg harmonogramu planu pracy szkoły
7.Angażowanie rodziców w proces edukacyjny i wychowawczy.
- Motywowanie rodziców do aktywnego udziału w życie szkoły (imprezy, klasowe szkolne, rozmowy indywidualne, zebrania), Organizowanie „spotkań z rodzicami ” dotyczących szukania racjonalnych sposobów postępowania wychowawczego wobec ucznia w sytuacjach pojawiających się u niego trudności w nauce i zachowaniu.
Wychowawcy nauczyciele, pedagog, psycholog
policjant, przedstawi-ciele z PPP.
Wg harmonogramu planu pracy szkoły
8. Rozwijanie wrażliwości i poczucia odpowiedzialności za relacje międzyludzkie.
- Podejmowanie działań na rzecz innych uczniów, organizacji, podejmowanie działań w ramach koła Caritas
Nauczyciele, wychowawcy, katecheta
Wg harmonogramu planu pracy szkolnego Wolontariatu
9. Wychowanie do wrażliwości na prawdę i dobro. Kształtowanie właściwych postaw szlachetności, zaangażowania społecznego i dbałości o zdrowie.
- promowanie roli rodziny: metoda projektu, plakaty,
- organizację zajęć edukacyjnych wychowanie do życia w rodzinie,
-promowanie pomocy koleżeńskiej,
-promowanie roli Wolontariatu, PCK, Caritas,
-współpraca z opiekunami w/w organizacji,
- współpraca z pedagogiem, instytucjami zewnętrznymi wspomagającymi rodzinę.
Nauczyciele, wychowawcy, katecheci
Wg harmonogramu planu pracy szkoły
10.Integrowanie i wspieranie nauki osób niebędących obywatelami polskimi oraz będących obywatelami polskimi podlegających obowiązkowi szkolnemu
- zajęcia integracyjne
- rozmowy z pedagogiem, psychologiem
-organizowanie zajęć edukacyjnych
Wychowawcy, pedagog, psycholog, nauczyciele
Wg potrzeb
11. Kształtowanie obowiązujących w szkole norm społecznych, a w szczególności pomoc słabszym w dążeniu do zdobywania wiedzy.
-rozmowy z pedagogiem, psychologiem
-organizowanie zajęć edukacyjnych
Wychowawcy, pedagog, psycholog, nauczyciele, SU
Wg potrzeb
Sfera moralna – wychowanie patriotyczne
Sfera
Zadania
Formy realizacji
Odpowiedzialni
Termin realizacji
mora
l
na
1. Kształtowanie poczucia tożsamości narodowej.
- świętowanie rocznic i wydarzeń historycznych (uroczystości szkolne)
- kształtowanie postaw patriotycznych i szacunku do symboli narodowych,
Nauczyciel historii, wychowawcy, nauczyciele
Zgodnie z harmonogra-mem uroczystości
2. Wskazywanie autorytetów i wzorców moralnych.
- spotkania z ciekawymi ludźmi
Wychowawcynauczyciele
Wg harmonogra-mu planu pracy szkoły
3.Poznawanie kultury rodzimej, zaznajamianie z kulturą regionu.
- wycieczki tematyczne uczestniczenie i organizowanie imprez regionalnych
Nauczyciele i
wychowawcy
Wg harmono-gramu planu pracy szkoły
4. Wspólnota europejska, a tożsamość narodowa.
- poznawanie istoty wspólnoty europejskiej, zachowanie tożsamości narodowej
Nauczyciele , wychowawcy
V
5. Kształcenie postawy tolerancji i szacunku dla innych narodów.
- zajęcia i lekcje wychowawcze poświęcone tej tematyce
- zajęcia kształtujące postawę tolerancji
Nauczyciele, wychowawcy
X -V
6. Wychowanie do wrażliwości na prawdę i dobro. Kształtowanie właściwych postaw szlachetności, zaangażowania społecznego i dbałości o zdrowie.
- podejmowanie działań na rzecz innych uczniów, organizacji, podejmowanie działań w ramach koła Caritas
Nauczyciele, wychowawcy, katecheta, Samorząd Uczniowski
Wg harmonogramu planu pracy szkolnego Wolontariatu Samorządu Uczniowski-ego
7. Poznawanie dziedzictwa cywilizacyjnego Europy. Wprowadzanie edukacji patriotycznej, nauczania historii oraz poznawania polskiej kultury, w tym osiągnięć duchowych i materialnych.
- organizowanie wycieczek do obiektów i instytucji kultury
- organizacja uroczystości szkolnych
-wzbogacenie księgozbioru biblioteki szkolnej
Wychowawcy nauczyciele, bibliotekarz
Wg harmonogramu planu pracy szkoły
8. Kultywowanie historii i tradycji szkoły
- obchody Dnia Patrona, Dnia Papieskiego
Wychowawcy nauczyciele
Wg harmonogramu planu pracy szkoły
Sfera fizycznego rozwoju ucznia – edukacja zdrowotna
Sfera
Zadania
Formy realizacji
Odpowiedzialni
Termin realizacji
f
i
zyc
zna
1. Wdrażanie do właściwych zachowań, respektowania regulaminów i procedur związanych zapobieganiem zakażeń wirusowych.
- warsztaty
- pogadanki
Wychowawcy, psycholog, pedagog
IX
2. Wdrażanie do dbania o higienę i zdrowie.
- realizacja programów prozdrowotnych:
- Trzymaj formę
- Czyste powietrze wokół nas”
- “Znajdź właściwe rozwiązanie”
- Nie pal przy mnie proszę
- Dzień walki z otyłością – realizacja projektu edukacyjnego
- Jem 2 śniadanie – realizacja projektu edukacyjnego
- Śniadanie daje moc- konkurs szkolny
- fluoryzacja
Nauczyciel wychowania fizycznego, wychowawcy, nauczyciel biologii,
pielęgniarka
Wg harmono -gramu planu pracy szkoły
3. Nabywanie umiejętności zdrowego stylu życia. Umiejętne zagospodarowanie czasu wolnego.
- organizacja wypoczynku w czasie wolnym, konkursów zgodnych z omawianą tematyką, zajęć pozalekcyjnych
- tydzień zdrowia, Dzień mózgu, Dzień owoców i warzyw, Dzień wody.
- promowanie pozalekcyjnych form aktywnego spędzania czasu wolnego.
Nauczyciele, wychowawcy, nauczyciel biologii
III , VI
4. Rozwijanie nawyku uprawiania sportu i aktywnego stylu życia.
- wycieczki klasowe, rajdy piesze, wycieczki rowerowe
- pogadanki,
-sportowe przerwy
Nauczyciel wychowania fizycznego, wychowawcy
IX-VI
5. Kształtowanie nawyków zdrowego żywienia.
- Zorganizowanie Dnia
Zdrowego Odżywiania
- realizacja programów
- Owoce i warzywa w szkole
- Szklanka mleka dla ucznia
Wychowawcy klas, nauczyciele
IX - V
6. Kształtowanie prozdrowotnych nawyków konsumpcyjnych.
- pogadanki z wychowawcami klas
- uświadamianie rodziców
- współpraca z instytucjami prowadzącymi profilaktykę w zakresie zdrowego odżywiania
Wychowawcy, nauczyciele
IX - V
7. Dostarczenia rzetelnej wiedzy o substancjach uzależniających, mechanizmach uzależnienia i jego konsekwencjach.
- lekcje wychowawcze ujmujące tematykę zagrożeń płynących z:
- nikotynizmu,
- piciu alkoholu,
- narkomani (zażywaniu dopalaczy)
- Internetu, gier komputerowych
- wskazywanie miejsc, w których można uzyskać pomoc
- podejmowanie działań ograniczających zachowania konfliktowe, stresowe, presji grupy,
-realizacja zajęć ,,Wychowanie do życia w rodzinie”
Wychowawcy, zespół ds. wychowania i profilaktyki, nauczyciel WDŻ, pedagog,
psycholog,
X i IX
II
8. Nabywanie umiejętności opierania się naciskom otoczenia.
- warsztaty edukacyjne
Wychowawcy klas, pedagog, psycholog
Wg potrzeb
9. Prowadzenia edukacji antyuzależnieniowej.
- organizowanie spotkań z rodzicami, uwrażliwianie na sygnały, które mogą niepokoić,
- organizowanie spotkań z przedstawicielem policji
-warsztaty o tematyce antynikotynowej dla klas IV- VIII
- akcja szkolna ,,papierosy- nie dziękuję”
Zespół ds. wychowania i profilaktyki, nauczyciel biologii
X – XII, II - IV
10. Bezpieczne i efektywne korzystanie z technologii cyfrowej
- warsztaty edukacyjne
- pogadanki
-konkurs dotyczący bezpieczeństwa w sieci
-przeprowadzenie Dnia Bezpiecznego Internetu
Wychowawcy, nauczyciel informatyki
II
11. Wzmacnianie edukacji ekologicznej. Rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne.
-wycieczki edukacyjne
- przeprowadzenie konkursów ekologicznych
- udział uczniów w LOP
-przeprowadzenie Dnia Ziemi
-udział uczniów w sprzątaniu świata
Wychowawcy, opiekunowie LOP
IX-VI
Sfera rozwoju psychicznego – wartości, normy, wzory zachowań
Sfera
Zadania
Formy realizacji
Odpowiedzialni
Termin realizacji
p
s
y
c
h
i
c
z
na
1. Budowanie systemu wartości. Realizacja zajęć edukacyjnych- kształtowanie gotowości do uczestnictwa w kulturze.
- zajęcia realizowane podczas zajęć języka polskiego, przyrody, geografii, informatyki, wychowania do życia w rodzinie.
Nauczyciele wymienionych przedmiotów.
Cały rok
2. Pomoc uczniom przeżywającym kryzys
- organizowanie kontaktów indywidualnych ze specjalistami
Wychowawcy klas
Cały rok
3. Realizacja zajęć edukacyjnych na lekcjach z wychowawcą- kształtowanie odróżniania dobra od zła.
- lekcje wychowawcze
- realizacja zajęć na lekcjach języka polskiego, lekcjach z wychowawcą- kształtowanie postaw społecznie akceptowanych.
Wychowawcy klas, nauczyciel języka polskiego
IX, X
4. Nauka dobrych manier – kształtowanie umiejętności właściwego zachowania się w różnych miejscach i sytuacjach- doskonalenie kultury bycia.
- lekcje wychowawcze,
- wycieczki do kina, teatru, muzeum itp.
Wychowawcy
Wg potrzeb
5. Podnoszenie kultury słowa, eliminowanie wulgaryzmów ze słownika uczniów.
- lekcje wychowawcze
- konkursy recytatorskie
Wychowawcy klas, nauczyciele języka polskiego
Wg potrzeb
6. Rozwijanie zainteresowań i pasji uczniów- popularyzacja alternatywnych form spędzania czasu
- prowadzenie kół zainteresowań dla dzieci i młodzieży
- organizacja konkursów, przedstawień dla dzieci, młodzieży
Wychowawcy, nauczyciele
Wg planu pracy szkoły
7. Zapewnienie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego, szczególnie w sytuacji kryzysowej w celu zapewnienia dodatkowej opieki i pomocy, wzmacniającej pozytywny klimat szkoły oraz poczucia bezpieczeństwa
- organizacja zajęć w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej,
- integracja uczniów oraz pracowników,
- promowanie poczucia bezpieczeństwa, w szczególności bezpieczeństwa psychicznego jako wartości,
- pogadanki z wychowawcą, psychologiem,
- plakaty
Wychowawcy, psycholog, pedagog, nauczyciele
W razie potrzeby
8. Ochrona i wzmocnienie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży-depresja, przemoc fizyczna i psychiczna
-pogadanki z wychowawcą, psychologiem, pedagogiem
- plakaty
-obchody Dnia Zdrowia
-obchodny Dnia Zdrowia Psychicznego
-kształtowanie poczucia wartości dzieci i młodzieży
-działania na rzecz poprawienia relacji koleżeńskich
Wychowawcy, psycholog, pedagog, nauczyciele
Wg planu pracy szkoły
W razie potrzeby
9. Wsparcie ósmoklasistów w stresie przedegzaminacyjnym
-pogadanki z wychowawcą, psychologiem, pedagogiem
Wychowawcy, psycholog, pedagog, nauczyciele
W razie potrzeby
Sfera emocjonalna – kształtowanie pozytywnego obrazu własnej osoby
Sfera
Zadania
Formy realizacji
Odpowiedzialni
Termin realizacji
e
m
o
c
j
o
n
a
l
n
a
1.Kształtowanie pozytywnej samooceny, uczenie zachowań asertywnych, sposobów rozwiązywania konfliktów.
- lekcje wychowawcze
- spotkanie z pedagogiem na temat ,, Rozwiązywanie konfliktów bez użycia siły”.
Wychowawcy, zespół ds. wychowania i profilaktyki
Wg potrzeb
2.Rozwijanie umiejętności rozpoznawania i ujawniania swoich uczuć i emocji.
- realizowanie tematyki dotyczącej uczuć, asertywności i emocji
- kształcenie umiejętności radzenia sobie ze stresem poprzez pogadanki, materiały edukacyjne
Nauczyciele, zespół ds., profilaktyki, psycholog, pedagog
Cały rok
3.Pomoc uczniom w przezwyciężaniu własnych trudności i ograniczeń.
- prowadzenie rozmów indywidualnych z uczniami i ich rodzicami w ramach konsultacji
-prowadzenie zajęć na temat zwiększenia poczucia wartości dzieci i młodzieży
Wychowawcy, nauczyciele, dyrektor,
pedagog,
psycholog
Wg potrzeb
4.Uświadomienie uczniom ich mocnych stron i możliwości.
- zajęcia wychowawcze i rozmowy indywidualne, których celem jest samopoznanie uczniów
Wychowawcy, nauczyciele,
pedagog, psycholog
Cały rok
5. Kształcenie umiejętności rozwiązywania konfliktów w bez użycia siły.
- zajęcia integracyjne w klasach
- lekcje i zajęcia wychowawcze
Wychowawcy, nauczyciele, pedagog psycholog
IX
Wg potrzeb
6. Kształcenie umiejętności rozwiązywania konfliktów w świecie wirtualnym
- zajęcia integracyjne w klasach
- lekcje i zajęcia wychowawcze
Wychowawcy, nauczyciele, pedagog psycholog, policja
IX, II
Sfera intelektualna- rozwijanie możliwości, uzdolnień i zainteresowań
Sfera
Zadania
Formy realizacji
Odpowiedzialni
Termin realizacji
i
n
t
e
l
e
k
t
u
a
l
n
a
1. Dostosowanie wymagań do możliwości intelektualnych ucznia.
- diagnoza wykonana przez zespół nauczycieli,
- uwzględniania zaleceń poradni
Zespół do ds. profilaktyki nauczyciele,
wychowawcy,
pedagog,
psycholog
Cały rok szkolny
2. Zachęcanie do rozwijania zainteresowań i uzdolnień.
- indywidualna lub grupowa praca z uczniem,
- zachęcanie do udziału w konkursach szkolnych i pozaszkolnych
Nauczyciele, wychowawcy,
pedagog, psycholog
Cały rok
szkolny
3.Umożliwienie uczniom wyrównywania zaległości i braków programowych
- indywidualizowanie pracy podczas zajęć bieżących i pozalekcyjnych
Nauczyciele poszczególnych przedmiotów
Cały rok szkolny
4. Zapewnienie pomocy psychologiczno- pedagogicznej uczniom z różnego rodzaju trudnościami.
- zajęcia korekcyjno – kompensacyjne,
- zajęcia logopedyczne,
- zajęcia dydaktyczno- wyrównawcze,
- indywidualizowanie pracy z uczniem
Nauczyciele poszczególnych przedmiotów.
pedagog psycholog
Cały rok
szkolny
5.Rozwijanie umiejętności zawodowych w edukacji formalnej.
- zajęcia z doradztwa zawodowego,
- zajęcia z preorientacji zawodowej
-zajęcia z orientacji zawodowej
Nauczyciele, wychowawcy
Cały rok
Szkolny
6. Rozwijanie pasji i zainteresowań w ramach zajęć pozalekcyjnych.
- diagnoza wykonana przez zespół nauczycieli
-zastosowanie nowoczesnej technologii zakupionej z programu „Laboratorium Przyszłości”
Nauczyciele, wychowawcy
Cały rok
Szkolny
Profilaktyka zachowań ryzykownych – bezpieczeństwo
Sfera
Zadania
Formy realizacji
Odpowiedzialni
Termin realizacji
b
e
z
p
i
e
c
z
e
ń
s
t
w
o
1. Zapoznanie uczniów z zasadami bezpiecznego zachowania się w czasie drogi do szkoły i powrotu do domu.
- akcja ,,bezpieczna droga do szkoły”
- udział w akcji ,,Jesteś widoczny – jesteś bezpieczny”
- udział w akcji ,, Wyprawka dla pierwszoklasisty” zorganizowanej przez WORD w Radomiu
- udział uczniów w konkursach szkolnych
- przeprowadzenie egzaminu na kartę rowerową
Wychowawcy klas, rodzice, nauczyciele, zespół ds. profilaktyki
IX –X 2022
V 2023
2. Podejmowanie działań zmierzających do podniesienia bezpieczeństwa uczniów.
- organizacja próbnej ewakuacji
-spotkania z policjantem ,prelekcja na temat bezpiecznego poruszania się w sieci
Nauczyciele, wychowawcy
XI 2022
3. Kształtowanie właściwych zachowań w sytuacjach zagrożenia.
- zajęcia edukacyjno- wychowawcze,
- spotkanie z przedstawicielem policji
Zespół ds., wychowania i profilaktyki, nauczyciele i wychowawcy
I półrocze
II półrocze
4. Uświadomienie uczniom czym jest agresja, przemoc i cyberprzemoc oraz jak sobie radzić z tymi zjawiskami.
- zajęcia edukacyjno – wychowawcze
- nauczanie właściwego korzystania z Internetu
- zwracanie uwagi na zjawisko cyberprzemocy na lekcjach wychowawczych i informatyki
- spotkanie z przedstawicielem Komendy Wojewódzkiej – pogadanka na temat portali społecznościowych.
Nauczyciel informatyki, wychowawcy,
pedagog psycholog
w miarę potrzeb
5. Uczenie alternatywnych sposobów rozwiązywania konfliktów.
- pogadanki, rozmowy na lekcjach
Wychowawcy, nauczyciele,
pedagog psycholog
W miarę potrzeb
6. Organizowanie spotkań dla rodziców- uświadomienie zagrożeń.
- spotkania z rodzicami
Nauczyciele, wychowawcy,
zaproszeni goście
W miarę potrzeb
7. Bezpieczne i efektywne korzystanie z technologii cyfrowych
- pogadanki, rozmowy na lekcjach
Wychowawcy, nauczyciel informatyki
Cały rok szkolny
8.Roztropne korzystanie w procesie kształcenia z narzędzi i zasobów cyfrowych oraz metod kształcenia wykorzystujących technologie informacyjno-komunikacyjne.
-wykorzystanie technologii informacyjnej i komunikacyjnej w jakości edukacji z uwzględnieniem poczucia bezpieczeństwa w sieci
- Przeprowadzenie Dnia Bezpiecznego Internetu
-pogadanki na lekcjach o ochronie danych osobowych, wizerunku
Wychowawcy, nauczyciel informatyki
Cały rok
szkolny
9. Praktyczne przechodzenie przez jezdnię w klasach I-III
- zajęcia edukacyjno – wychowawcze
Wychowawcy
IX
10. Kształtowanie krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie i mediach społecznościowych.
-Przeprowadzenie Dnia Bezpiecznego Internetu
-pogadanki na lekcjach wychowawczych, Wos-u
Wychowawcy, nauczyciel informatyki
Cały rok szkolny
IX. EWALUACJA PROGRAMU
Efekty działań wychowawczo – profilaktycznych będą monitorowane na bieżąco.
Sposoby zbierania informacji:
• obserwacja uczniów w różnych sytuacjach szkolnych,
• rozmowy z nauczycielami, uczniami, rodzicami,
• analiza dokumentów, sprawozdanie z realizacji programu,
• ankiety przeprowadzone wśród uczniów, rodziców i nauczycieli.
Program wychowawczo profilaktyczny opracował zespół nauczycieli w składzie: Urszula Durlak, Justyna Janus, Dorota Wilczyńska, Marta Drabik, Jana Resulaj.
Program wychowawczo - profilaktyczny został uchwalony przez Radę Rodziców w porozumieniu z Radą Pedagogiczną PSP im. Jana Pawła II w Woli Taczowskiej w dniu 21.09.2023 r.
Rada Rodziców: Rada Pedagogiczna: