- Statut
- Program wychowawczo-profilaktyczny
- Plan Pracy PSP im. Jana Pawła II w Woli Taczowskiej
- PROCEDURY W SYTUACJACH KRYZYSOWYCH
- Rgulaminy korzystania z sali gimnastycznej
- Regulamin stołówki szkolnej
- Regulamin korzystania z szatni
- Regulamin pracowni w czasie pandemii
- Regulamin Szkolnego Koła Caritas
- Procedury na wypadek stwierdzenia podejrzenia zakażeniem koronawirusem lub choroby COVID-19 w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Woli Taczowskiej
- Procedury postępowania z dzieckiem przewlekle chorym.
- Procedury bezpieczeństwa Covid-19
- Regulamin korzystania z izolatki
- REGULAMIN PRZEBYWANIA I KORZYSTANIA Z SALI KOMPUTEROWEJ NA CZAS PANDEMII COVID - 19
- Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla szkół w dobie pandemii
Procedury na wypadek stwierdzenia podejrzenia zakażeniem koronawirusem lub choroby COVID-19 w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Woli Taczowskiej
PROCEDURA
POSTEPOWANIA NA WYPADEK STWIERDZENIA PODEJRZENIA ZAKAŻENIA KORONAWIRUSEM LUB CHOROBY COVID-19 W PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. JANA PAWŁA II W WOLI TACZOWSKIEJ
§ 1
- Procedury na wypadek stwierdzenia podejrzenia zakażeniem koronawirusem
lub choroby COVID-19, obowiązują od dnia 25 maja 2020 r. do czasu odwołania stanu epidemii przez organy nadrzędne. - Niniejsze zasady obowiązują wszystkich pracowników zatrudnionych w szkole niezależnie od formy zatrudnienia.
- Zasady dotyczą także rodziców i opiekunów prawnych dzieci uczęszczających do szkoły.
- Zasady nie wyłączają obowiązywania funkcjonującej dotychczas w placówce procedur.
§ 2
- Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie mają nałożonego obowiązku kwarantanny lub izolacji domowej.
- W szkole jest wyznaczone i przygotowane (m.in. wyposażenie w środki ochrony: maseczki, rękawiczki i płyn dezynfekujący) pomieszczenie ,,izolatka’’, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zaobserwowania objawów infekcji dróg oddechowych.
- W miejscu widocznym w szkole umieszczone są następujące informacje:
- Kontakt do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu:
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Radomiu
ul. gen. Leopolda Okulickiego 9D tel.(48) 345-15.89, sekretariat:(48) 345-15-94 fax (48)333-20-23
Centrum Kontaktu Państwowej Inspekcji Sanitarnej- infolinia czynna w dni robocze od godz.8.00 do 22.00 – (48) 222-500-115
- Radomski Szpital Specjalistyczny im. dr Tytusa Chałubińskiego ul. Lekarska 4 tel. (48) 361-51-00
- Kontakt do przedstawiciela organu prowadzącego: Urząd Gminy Zakrzew tel. (48) 610-51-22
- Pracownik szkoły w przypadku wystąpienia objawów infekcji lub choroby zakaźnej powinien pozostać w domu i skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać poradę medyczną, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika (oraz powiadomić Dyrektora szkoły o nieobecności). W razie pogarszania się stanu zdrowia należy zadzwonić pod nr 999 lub 112.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych dyrektor szkoły w trybie natychmiastowym odsuwa go od wykonywanych czynności, kieruje do domu i informuje o konieczności pozostania w domu oraz kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (uzyskanie porady medycznej, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika). W razie nagłego pogarszania się stanu zdrowia należy zadzwonić pod nr 999 lub 112.
- W przypadku pracowników z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, którzy mieli kontakt z innymi osobami w szkole, dyrektor powinien skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, zostaje poddany gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w placówce procedurami, a dezynfekcji zostają poddane powierzchnie, z którymi miał kontakt (klamki, poręcze, uchwyty, itp.).
- Dyrektor lub upoważniony przez niego pracownik, ustala listę osób przebywających
w tym samym czasie, w częściach lub pomieszczeniach szkolnych, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie. - W stosunku do tych osób, dyrektor podejmuje działania zgodne z zaleceniami otrzymanymi w trakcie kontaktu ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.
- W celach profilaktycznych, niezwłocznie odsuwa się, od pracy z dziećmi osoby, które miały kontakt z pracownikiem podejrzanym o zakażenie, do czasu uzyskania szczegółowych zaleceń sanitarno-epidemiologicznych.
§ 3
- W przypadku zauważenia u dziecka przebywającego w szkole objawów chorobowych lub pogarszającego się samopoczucia, opiekun grupy zgłasza ten fakt dyrektorowi i niezwłocznie informuje telefonicznie rodzica o konieczności pilnego odebrania dziecka ze szkoły.
- W przypadku wystąpienia u dziecka niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem, zostaje ono niezwłocznie odsunięte od pozostałych dzieci. Zostaje odprowadzone do przygotowanego wcześniej miejsca ,,izolatki’’, wyposażonego w maseczki, rękawiczki i środki do dezynfekcji.
- Odizolowane dziecko cały czas pozostaje pod opieką pracownika wyznaczonego przez Dyrektora, wyposażonego w maseczkę, w rękawiczki jednorazowe oraz środki do dezynfekcji – do czasu przybycia rodziców lub innych służb.
- W sytuacji opisanej w pkt. 1, dyrektor kontaktuje się z właściwą stacją sanitarno-epidemiologiczną, w celu uzyskania zaleceń i ewentualnego wdrożenia dodatkowych procedur postępowania, adekwatnych do zaistniałego przypadku.
- Obszar, w którym poruszało się i przebywało dziecko, zostaje poddany gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w placówce procedurami, a dezynfekcji zostają poddane powierzchnie, z którymi dziecko miało kontakt (blaty, poręcze, uchwyty, itp.).
- Zadania określone w pkt. 5, wykonuje opiekun grupy, w której przebywało dziecko lub inny pracownik wskazany przez dyrektora, zabezpieczony środkami ochrony osobistej.
- Dyrektor lub upoważniony przez niego pracownik, ustala listę dzieci i pracowników przebywających w tym samym czasie, w częściach lub pomieszczeniach szkoły,
w których przebywało dziecko podejrzane o zakażenie. - W stosunku do pracowników, o których mowa w pkt. 7, dyrektor podejmuje działania zgodne z zaleceniami otrzymanymi w trakcie kontaktu ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.
- W celach profilaktycznych, niezwłocznie odsuwa się osoby, które miały kontakt
z dzieckiem podejrzanym o zakażenie, od kontaktu z dziećmi i ich bezpośrednimi opiekunami, do czasu uzyskania szczegółowych zaleceń sanitarno-epidemiologicznych. - O zaistniałej sytuacji dyrektor informuje indywidualnie rodziców innych dzieci, które miały kontakt z dzieckiem podejrzanym o zakażenie koronawirusem, w celu bacznego obserwowania i ewentualnego reagowania na pogorszenie się samopoczucia ich dziecka.
- Rodzice dziecka podejrzanego o zakażenie koronawirusem, są zobowiązani na bieżąco informować dyrektora szkoły, o fakcie potwierdzenia lub nie, zarażenia dziecka koronawirusem oraz wszelkich zaleceniach wydanych rodzicom przez stację sanitarno-epidemiologiczną, w celu podjęcia przez dyrektora odpowiednich działań, zgodnych
z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, odnoszącymi się do osób, które miały kontakt z zakażonym. - Dyrektor sporządza notatkę z zaistniałej sytuacji.
Notatka zawiera następujące informacje:
- datę,
- godzinę powiadomienia stacji sanitarno-epidemiologicznej,
- godzinę powiadomienia rodziców,
- opis przebiegu działań.
- Dyrektor przechowuje notatkę w dokumentacji szkoły.
- Dyrektor powiadamia o przypadku organ prowadzący.
§ 4
- W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, co do podejmowanych działań, pracownik zwraca się do dyrektora szkoły, zaś dyrektor do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, w celu konsultacji lub uzyskania porady.
- W celu sprawnego i bezpiecznego przekazywania bieżących informacji między pracownikami oraz między pracownikami a dyrektorem, a także umożliwienia szybkiego reagowania na sytuacje zagrożenia zakażenia koronawirusem, wprowadza się zasadę kontaktów telefonicznych.
§ 5
Postanowienia końcowe
- Z treścią niniejszej procedury zapoznaje się pracowników i rodziców uczniów.
- Procedury na wypadek stwierdzenia podejrzenia zakażeniem koronawirusem