Ochrona przed elektrosmogiem - 5 zasad bezpieczeństwa
1. Wybieraj sprzęt z certyfikatem. Umieszczenie na obudowie urządzenia elektrycznego liter CE oznacza, że wyprodukowano je zgodnie z normami europejskimi (oceniono m.in. emitowane przez nie pole elektromagnetyczne). Potwierdza to też znak TCO.
2. Sprawdź, czy emitujące pole elektromagnetyczne urządzenia codziennego użytku (lodówka, radio, telewizor, komputer) znajdują się w odpowiedniej odległości od ciebie. Pamiętaj, by w pomieszczeniu, w którym sypiasz, było ich jak najmniej.
3. Sprzęt nieużywany wyłącz z kontaktu, nie zostawiaj go w trybie stand-by (czuwania). Wygaszacz ekranu nie chroni przed promieniowaniem.
4. Sprawdź, w jakim stanie są gniazdka elektryczne w twoim mieszkaniu; wszystkie powinny mieć uziemienie. Dotyczy to także przedłużaczy.
5. Często wietrz pomieszczenia, zwłaszcza te, gdzie jest dużo urządzeń elektrycznych.
Ostrożnie z komórką
Telefony komórkowe oddziałują na nas dużo słabiej niż przed laty, a to dzięki przejściu z rozwiązań analogowych na cyfrowe i wybudowaniu większej liczby stacji bazowych umożliwiających łączenie przy użyciu mniejszych mocy. Ponieważ jednak ciągle nie wiadomo, co może bardziej szkodzić: długość rozmów czy ich liczba – korzystajmy z komórki tylko w sytuacjach koniecznych i rozmawiajmy krótko. Największą ingerencję w organizm obserwuje się na początku połączenia oraz gdy tracimy zasięg, bo aparat pracuje wtedy z maksymalną mocą.
Tego nie rób
Lepiej nie używać telefonu, gdy sygnał jest słaby (w windzie, piwnicy lub w samochodzie) – sygnał „przeskakuje” wtedy z jednej stacji bazowej do drugiej i energia, jaką aparat emituje w jego poszukiwaniu, jest największa.
Unikajmy też rozmów w tłumie (w autobusie), bo wtedy promieniowanie z aparatów stojących blisko osób nakłada się. Warto zaopatrzyć się w słuchawki, zestaw głośnomówiący lub bluetooth, umożliwiające rozmawianie przez aparat usytuowany z dala od głowy. Pamiętajmy, że telefon promieniuje też, kiedy nie rozmawiamy. Dlatego nie należy go nosić blisko ciała ani trzymać na nocnym stoliku. Warto zachować te środki ostrożności, choć w 2010 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) na podstawie dotychczasowego stanu wiedzy stwierdziła, że nie ma dowodów na to, że promieniowanie telefonów komórkowych szkodzi zdrowiu.
Ale badania wpływu telefonów komórkowych na nasz organizm trwają. W ubiegłym roku Międzynarodowy Instytut Badań nad Rakiem zaliczył radiofalowe promieniowanie elektromagnetyczne, podobnie jak dekadę wcześniej pola magnetyczne małych częstotliwości, do środowiskowych czynników prawdopodobnie rakotwórczych. Pesymiści przestrzegają, że rak może rozwijać się długo, więc wszystko okaże się po latach. Niedawne badania przeprowadzone w Szwecji wykazały, że nowotwory nerwu słuchowego występują częściej u osób, które ponad 10 lat korzystają z komórek.
Na podstawie danych miesięcznika "Zdrowie"