Co roku, 25 listopada, Świętujemy Dzień Pluszowego Misia. Data ta nie jest przypadkowa, gdyż właśnie tego dnia w 1902 roku powstała maskota Teddy Bear, zaś w 2002 roku, w 100. rocznicę powstania zabawki, dzień 25 listopada ustanowiony został Światowym Dniem Pluszowego Misia.
Światowy Dzień Pluszowego Misia – historia misia
Historia misia jest dość ciekawa, a być może nie każdy ją zna. W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt wybrał się na polowanie, podczas którego postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent natomiast nakazał uwolnić misia. Anegdota ta została również przedstawiona w formie komiksu w amerykańskiej prasie. Na efekty dobroduszności nie trzeba było długo czekać. Producent zabawek zainspirowany obejrzaną historią postanowił stworzyć nową zabawkę dla dzieci, małego, pluszowego niedźwiadka. Na cześć prezydenta nazwał go Teddy Bear.
Link do obejrzenia historii misia.
https://youtu.be/pD-L_C0_ay8
Pluszowy miś – bohater bajek i filmów
Dzień Pluszowego Misia jest obchodzony na całym świecie. Pluszowy miś od ponad stu lat jest jedną z ulubionych maskotek dzieci, a i wielu dorosłych szuka pocieszenia w pluszaku albo przynajmniej z sentymentem wspomina swojego starego misia.
Popularność maskotki sprawiła, że zaczęto ją chętnie wykorzystywać w powstających bajkach dla dzieci. Na tej fali powstało wiele kultowych misiowych postaci takich jak m. in. Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Barnaba. W Polsce również narodzili się nowi pluszowi bohaterowie np. Miś Uszatek, Miś z okienka, Miś Coralgol. Wszystkie, choć wyglądem różniły się od siebie, były pluszowymi niedźwiadkami. Ponadczasowość pluszowych misiów sprawiła, że bajki są chętnie oglądane przez kolejne pokolenia dzieci. Sam pluszak jest ponadto symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego jako ludzie bardzo pragniemy. Nic dziwnego, że pluszowe misie z dzieciństwa często towarzyszą nam również w dorosłości i są chętnie wybierane jako maskotki uświetniające różne miejsca czy wydarzenia.
Pluszowy miś od ponad stu lat jest jedną z ulubionych maskotek dzieci, a i wielu dorosłych szuka pocieszenia w pluszaku albo przynajmniej z sentymentem wspomina swojego starego misia. Wychodzimy z założenia, że misia nie powinno się odmawiać nikomu. Cóż jednak zrobić, kiedy chce się być odpowiedzialnym i empatycznym konsumentem, a w dodatku chce się mieć misia jedynego w swoim rodzaju.