Wesołych Świąt Wielkanocnych
Easter rebus
Drodzy Uczniowie, zapraszam do odszyfrowania angielskich słów
związanych ze Świętami Wielkanocnymi :)
Good luck and a happy Easter!
Zdj 1-2: Easter rebus.
Raport o stanie zapewnienia dostępności podmiotu publicznego
Zdj 1-4: Raport o stanie zapewnienia dostępności podmiotu publicznego.
2 kwietnia Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Celem Światowego Dnia Autyzmu jest podnoszenie świadomości ludzi na temat zaburzeń związanych z tą chorobą. W tym dniu każdy może okazać wsparcie i pomoc osobom, które najbardziej jej potrzebują.
PRZYJMIJCIE WYZWANIE! Co można zrobić:
- wyszukać w domu różne niebieskie przedmioty wykonać z nich kompozycję i zrobić jej zdjęcie,
-wykonać pracę plastyczną , plakat dotyczący autyzmu i zrobić zdjęcie pracy,
-założyć niebieskie ubranie + można napisać na kartce coś miłego dla autyzmu i zrobić zdjęcie.
Zdjęcia dowolnie wybranego wyzwania prosimy przesyłać bezpośrednio do M. Porczek, R. Jóźwiak. NAGRODA za przyjęte wyzwanie to 10 pkt. z zachowania.Bądźcie solidarni z osobami z autyzmem, przyjmijcie wyzwanie, włączcie się w akcję -ZAPRASZAMY
Niech w ten jeden dzień w roku będzie nam niebiesko, aby każdy kolejny stał się łatwiejszy dla osób z autyzmem.Grafika informacyjna na temat Dnia Świadomości Autyzmu
Szkolne Koło Caritas
Szkolne Koło Caritas działające przy Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Woli Taczowskiej serdecznie dziękuje wszystkim, którzy wsparli charytatywne zbiórki prowadzone na terenie naszej szkoły. Dzięki ofiarności uczniów i rodziców mogliśmy po raz kolejny włączyć się w pomoc osobom starszym, chorym i bezdomnym. Zebrane artykuły spożywcze oraz skarpety zostały przekazane za pośrednictwem Caritas Diecezji Radomskiej do ośrodka dla bezdomnych oraz potrzebujących rodzin i osób samotnych.
Uczniowie klasy II wraz z zebranymi darami.
Kolejne sukcesy SK LOP
Miło na poinformować o kolejnych sukcesach SK LOP. Nasze koło „Młodzi przyjaciele przyrody” zajęło II miejsce w konkursie „Najlepiej pracujące Szkolne Koło LOP w roku szkolnym 2019/2020”. Dziękujemy członkom naszego koła oraz wszystkim uczniom i miłośnikom przyrody za zaangażowanie w działaniach na rzecz ochrony i poznawania przyrody. Kolejny sukces to zajęcie I miejsca przez uczennicę klasy V Zofię Sikorę w regionalnym konkursie plastycznym organizowanym przez Zarząd Okręgu LOP w Radomiu po hasłem „Czyste powietrze – Piękny Świat”. Zwyciężczyni serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Zachęcamy do dalszych działań na rzecz ochrony przyrody, abyśmy mogli cieszyć się jej pięknem jak najdłużej, a jej poznawanie i odkrywanie nowych tajników przysporzyło nam wielu pozytywnych emocji.
Dyplom dla Szkolnego Koła LOP, zdj. 2-4 laureatka - Zofia Sikora
„Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”
24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów ustanowiony przez polski parlament w 2018 r.
Wybór daty nawiązuje do dnia, w którym Niemcy w 1944 r. zamordowali w Markowej rodzinę Ulmów: Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci, wraz z ukrywającymi się u nich Żydami.
Jak wynika z zapisu ustawy z 6 marca 2018 r. dzień ten został ustanowiony „w hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów”.
Pomoc udzielana Żydom przez polskich obywateli na terenie okupowanej przez Niemcy Polski miała charakter zarówno indywidualny, jak i instytucjonalny i polegała m.in. na doraźnym lub długotrwałym ukrywaniu, organizowaniu kryjówek, ucieczek z gett, dostarczaniu fałszywych dokumentów, pieniędzy, żywności czy leków. Skala pomocy była ogromna, choć trudna do oszacowania. Przypuszcza się, że w pomoc Żydom zaangażowanych było 300 tysięcy naszych rodaków. Wielu Polaków pomagających w czasie wojny ludności żydowskiej zostało nagrodzonych medalem ,,Sprawiedliwy wśród Narodu Świata”.
Instytut Pamięci Narodowej przygotował ekspozycję poświęconą historii Polaków ratujących Żydów. Wystawa dostępna jest pod linkiem:
Zdjęcia upamiętniające Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów
Kartka dla Seniora
W okresie przedświątecznym biblioteka szkolna oraz Szkolne Koło LOP pomaga seniorom, którzy przebywają w Domu Pomocy Społecznej w Radomiu. Nasz cel to wywołanie uśmiechu na twarzach podopiecznych DPS-u. By go osiągnąć, biblioteka szkolna i członkowie LOP organizują akcję „Kartka dla seniora”, do której może przyłączyć się każdy chętny.
Jak można zaangażować się w akcję „Kartka dla seniora”? Samodzielnie przygotować kartkę z życzeniami, dostarczyć do szkoły, a my przekażemy je do radomskich DPS-ów.
Termin przynoszenia kartek do 30 marca 2021 r.
Kartka wielkonacna
Uwaga- Konkurs !
Konkurs Biblioteki Szkolnej- zasady uczestnictwa.
Międzynarodowy Dzień Lasów
Lasy pokrywają 1/3 lądów na Ziemi, niestety ich powierzchnia szybko się kurczy. Wyliczono, że w ciągu roku znika ponad 5 milionów hektarów lasów, to tak, jakby w ciągu sekundy znikał las o powierzchni boiska do piłki nożnej. Gdyby zniknęły wszystkie lasy, życie na ziemi nie mogłoby normalnie funkcjonować. Lasy są rezerwuarem bioróżnorodności, oczyszczają powietrze i hamują zmiany klimatu wiążąc w swoich komórkach dwutlenek węgla, zapobiegają erozji gleby, utrzymują odpowiednią wilgotność gleby i powietrza, chronią przed powodziami. Dla ponad 1,6 miliarda ludzi na ziemi są one miejscem życia i źródłem utrzymania, dają schronienie, zapewniają budulec, karmią i zapewniają substancje lecznicze. W tym dniu zachęcamy Was do odwiedzenia najbliższego lasu. Spędźcie w nim trochę czasu, poznajcie go lepiej i poobserwujcie, spróbujcie się z nim zaprzyjaźnić. Zabierajcie do lasu wasze dzieci, niech od najmłodszych lat nawiązują osobisty kontakt z przyrodą, to ważne aby w przyszłości nie bały się przyrody i nie uznawały jej za wroga. Tylko ludzie kochający przyrodę i rozumiejący jej wartość będą w stanie skutecznie ją chronić.
Zapraszamy do obejrzenia filmów:
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY I DZIEŃ LASÓW
21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Po długiej zimie z tęsknotą wyczekujemy tego dnia i jest to duży powód do radości dla wszystkich zmęczonych zimnem i wcześnie zapadającym mrokiem. Pierwszy dzień wiosny przypada na czas równonocy wiosennej, od tego dnia dzień będzie się stopniowo wydłużał kosztem nocy. Tradycyjnym zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny jest topienie lub palenie Marzanny. Zwyczaj ten wywodzi się ze słowiańskich wierzeń pogańskich i związany był kiedyś z Jarymi Godami, czyli cyklem obrzędów przypadających na czas równonocy wiosennej. Dawniej Marzanna uosabiała boginkę śmierci, którą należało wynieść ze wsi i utopić bądź spalić. Wierzono, że symboliczne zabicie postaci uosabiającej śmierć zapewni powrót życia (wiosny) i przyniesie urodzaj na cały nadchodzący rok. Obecnie Marzanna nie uosabia już śmierci, a raczej zimę, którą wyprasza się w dosadny sposób, aby zrobić miejsce wiośnie.
Przyzwyczailiśmy się, aby wiosnę witać właśnie 21 marca, jednak według najnowszych badań od 2014 roku astronomiczna wiosna będzie do nas wracać dzień wcześniej, 20 marca. Zmiana ta związana jest z ruchem precesyjnym ziemi, którego nie uwzględnia kalendarz. 21 marca stanie się na powrót pierwszym dniem wiosny dopiero w 2102 roku. Po utopieniu lub spaleniu Marzanny warto wybrać się na spacer do lasu, 21 marca jest też bowiem od 2012 roku Międzynarodowym Dniem Lasów. Święto to ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości ludzi na temat znaczenia lasów dla prawidłowego funkcjonowania planety. W tym dniu na całym świecie organizowane są akcje mające zwrócić uwagę na lasy i ich problemy. Zachęca się ludzi do sadzenia drzew, sprzątania lasów i do przebywania w nich.
Easter cards for the British Embassy
Ponieważ okres wielkanocny jest coraz bliżej, trzecioklasiści
zaczęli pisać kartki z życzeniami. A w tym roku życzenia od nich
otrzyma Ambasada Brytyjska w Warszawie :)
Kartki wielkanocne w wykonaniu uczniów klasy III
Audyt dostępności strony internetowej
Koordynatorem ds. dostępności szkolnej strony internetowej jest pani Iwona Rybińska.
Wspieramy potrzebujących z Caritas
W ramach akcji Caritas w naszej szkole zostały przeprowadzone zbiórki żywności i elementów odzieży dla potrzebujących. Nasze przedsięwzięcie wsparli: Piotr Szczepanik, Zofia Rutkowska, Tymoteusz Rutkowski, Jakub Rutkowski, Andżelika Kozłowska, Zofia Jaroszek, Dawid Waniek, Julia Waniek, Maja Słomczyńska oraz Wiktoria Lewińska.
Saint Patrick's Day w klasie II :)
17 marca jest ważnym dniem w kalendarzu Irlandczyków. Dzień Świętego Patryka jest narodowym świętemw Irlandii, obchodzonym na cześć patrona tego kraju, czyli właśnie św. Patryka.
W Irlandii Dzień Świętego Patryka jest wolny od pracy. Najważniejszą tradycją obchodów jest noszenie ubrań w kolorze zielonym, czyli narodowej barwie. Nawiązuje ona do trawiastego krajobrazu i symbolizuje koniczynę przypisywaną właśnie św. Patrykowi. W wielu miastach organizowane są festyny i uliczne pochody.
Zbiórka elektrośmieci
Nasza szkoła przekazała 1000 kg sprzętu w ramach akcji Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci. Zużyty sprzęt został nieodpłatnie oddany firmie Green Office Ecologic Sport. Z.o.o. ul. TREBACKA 4 WARSZAWA, ODDZIAŁ W ŁOMAZACH, UL. SPÓŁDZIELCZA 6C 21-532 Łomży. Zbiórka trwała od 4 lutego do 1 marca. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy wzięli udział w naszym przedsięwzięciu.
8
Oferta naszej szkoły
Zapraszamy Rodziców naszych przyszłych Uczniów do zapoznania się z ofertą szkoły.
International Ask a Question Day w klasie III
W Międzynarodowym Dniu Zadawania Pytań nie mogło zabraknąć ankiety autorstwa uczniów :)
Wszystkie pytania dotyczyły dnia codziennego trzecioklasistów, a ich anonimowymi respondentami zostali koledzy i koleżanki z klasy. Uczniowie z uwagą odpowiadali na pytania. Ale najlepsze dopiero przed nami: wspólne czytanie wyników ankiet i odgadywanie ich właścicieli :) Zobaczymy, jak dobrze się znamy :)
Tydzień Zdrowia
Drodzy Uczniowie.
Bardzo nas cieszy Wasz liczny udział w akcjach zorganizowanych w ramach Tygodnia Zdrowia
Serdecznie dziękujemy za zainteresowanie i pomysłowe prace
A oto najlepsi z najlepszych:
1. Akcja "W zdrowym ciele zdrowy duch" - Maria Mortka z klasy III
2. Akcja "Moje zdrowe przekąski podczas zdalnego nauczania" - Julia Krawczyk z klasy IV.
Gratulujemy! Brawo!
Archiwum Aktualności