Dziś przedszkolaki żegnały zimę, a witały wiosnę i wszystko w pięknej, plastycznej formie
Wyniki Dyktanda o Pióro Pani Dyrektor
Konkurs językowy ,,Mądrej głowie dość dwie słowie”
Aby uczcić Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który przypada 21 lutego, uczniowie klas V i VI wzięli udział w konkursie językowym sprawdzającym znajomość związków frazeologicznych oraz przysłów polskich. Celem konkursu było podniesienie kompetencji językowych uczniów, propagowanie kultury języka, a także rozwijanie umiejętności wypowiadania się z wykorzystaniem związków frazeologicznych. Zadaniem uczestników było m.in. wskazanie poprawnej formy związku frazeologicznego, właściwe odczytanie znaczenia podanych frazeologizmów i przysłów, wyeliminowanie błędów językowych.
W rywalizacji wzięło udział 10 uczniów z klasy VI oraz 5 z klasy V. Najlepiej zadania konkursowe wykonały uczennice: Agata Białkowska z klasy V oraz Zofia Mortka z klasy VI, które zdobyły 20 punktów na 21 możliwych. II miejsce ex aequo zdobyli: Zuzanna Stawczyk z klasy V i Kacper Pudzianowski z klasy VI, a III miejsce zajął Adam Golus- klasa VI.
Laureatom serdecznie gratulujemy, mając nadzieję, że udział w konkursie pozwolił wszystkim uczestnikom zdobyć nowe umiejętności językowe.
WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO KOCIE FIGLE
WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
KOCIE FIGLE
Kategoria klas IV – VIII
I miejsce – Aleksandra Piechota klasa V
II miejsce – Piotr Kaliński Klasa VIII
III miejsce – Stawczyk Inga Klasa IV
Wyróżnienie - Julia Krawczyk klasa IV
Wyróżnienie - Wiktoria Lewińska klasa VIII
Kategoria klas 0 – III
I miejsce – Lena Wielicka klas 0
I miejsce – Maja Pysiak klasa III
II miejsce –Andżelika Kozłowska klasa 0
II miejsce – Krzysztof Surowiecki klasa I
III miejsce – Nicola Pysiak klasa III
III miejsce – Lauri Wąsik klasa II
Wyróżnienie – Dawid Waniek klasa 0
Wyróżnienie – Szymon Wlazło klasa II
6
Dzień Baterii
Dzięki nim korzystamy z urządzeń, potrzebujących zasilania energetycznego z dala od gniazdka. Baterie towarzyszą nam w codziennych czynnościach: budzimy się dzięki budzikowi, rozmawiamy przez telefon komórkowy, sprawdzamy godzinę na zegarku, myjemy zęby szczoteczką elektryczną, łapiemy za kamerę lub robimy zdjęcia aparatem fotograficznym i przebywamy w pomieszczeniach wyposażonych w czujniki dymu czy gazu. Dla zmarzluchów sklepy oferują nawet podgrzewane na baterie skarpety, a dla niektórych baterie umożliwiają pracę aparatu słuchowego czy rozrusznika serca, przyczyniając się do poprawy jakości życia i bezpieczeństwa zdrowotnego. 18 lutego obchodzimy Dzień Baterii.
5
Wyniki Fotograficznego Konkursu Biblioteki Szkolnej
Święto Hipopotama
15 lutego przypada Święto Hipopotama. Tak oddział przedszkolny celebrował ten wyjątkowo sympatyczny dzień.
Istnieją dwa gatunki hipopotamów na świecie: hipopotam pospolity i hipopotam pigmejski. Oba są ssakami żyjącymi w Afryce, a każdy z nich jest członkiem rodziny hipopotamów. Poznajcie ciekawe informacje oraz ciekawostki o hipopotamach.
1. Hipopotamy żyją w Afryce Subsaharyjskiej. Żyją na obszarach z dużą ilością wody, ponieważ większość czasu spędzają pod wodą, aby utrzymać zimną i wilgotną skórę.
2. Mimo że hipopotamy przebywają w wodzie przez dużą część życia, nie potrafią pływać. Chodzą lub stoją na powierzchniach pod wodą. Hipopotamy spędzają dzień w wodzie, aby chronić swoją skórę przed słońcem.
3. Wydzielają tłustą, czerwoną substancję, która działa jak nawilżacz, blokada przeciwsłoneczna i chroni je przed zarazkami.
4. Hipopotamy mogą zamknąć nozdrza i uszy, aby zapobiec przedostawaniu się wody.
5. Pomimo swojego krępego kształtu i krótkich nóg, może z łatwością prześcignąć większość ludzi. Hipopotamy biegają z prędkością 30 km/h na krótkich dystansach.
6. Hipopotamy są zwierzętami społecznymi, przebywającymi w grupach składających się zazwyczaj z 10 do 30 członków, w tym zarówno samic, jak i samców.
7. Hipopotam żyje do 40 lat.
8. Ze względu na swoje duże rozmiary, hipopotam jest trzecim co do wielkości ssakiem lądowym zaraz po słoniu i nosorożcu białym.
9. Hipopotamy będą podróżować na lądzie do 10 km w ciągu dnia w celu znalezienia jedzenia.
10. Rdzenny zasięg wczesnych hipopotamów rozszerzył się na całą Afrykę, Bliski Wschód i Europę. Skamieniałości hipopotamów pojawiły się nawet daleko na północy, w Anglii.
2
Lekturowy Tłusty Czwartek
W tym chyba najsłodszym dniu w roku na lekcji języka polskiego w klasie VIII nie mogło zabraknąć tradycyjnego nawiązania do obchodów Tłustego Czwartku. Uczniowie mieli za zadanie rozszyfrować tytuły lektur obowiązkowych, w treści których "Pączkowe Imperium Kalorii" wprowadziło istny miszmasz.
Archiwum Aktualności